CTB24-1200BW
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CTB24-1200BW
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Mfr : Sensata-Crydom
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 24 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 250A, 260A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 75 mA
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 1.2 kV 24 A Through Hole TO-220AB