MCC240-65IO2
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCC240-65IO2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 6.5 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 240 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 376 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 300 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 44000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR DUAL MODULE 240A 6500V
Contact Now
SCR Module 6.5 kV 376 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module