T620022004DN
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
T620022004DN
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount, 8" Wire Lead
Package : Bulk
Voltage - Off State : 200 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 315 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AB, A-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 3650A, 4000A
Base Product Number : T620022004
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 200V 200A
Contact Now
SCR Module 200 V 315 A Single Chassis Mount, 8" Wire Lead TO-200AB, A-PUK