PIC16LF628-04/SS
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16LF628-04/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 16
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 224 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 128 x 8
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 20-SSOP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC16LF628
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP