LD29150DT25
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LD29150DT25
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : STMicroelectronics
Minimum Quantity : 3000
PSRR : 70dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) : 0.7V @ 1.5A
Current - Quiescent (Iq) : 180µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 80mA
Supplier Device Package : DPAK
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Output Type : Fixed
Current - Output : 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max) : 14V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK