HCNR200-000E
Product Category : High Linearity Optocouplers
Vf - Forward Voltage : 1.6 V
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Pd - Power Dissipation : 60 mW
Isolation Voltage : 5000 Vrms
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Packaging : Tube
Vr - Reverse Voltage : 2.5 V
Package / Case : DIP-8
Number of Channels : 1 Channel
Output Type : Photodiode
If - Forward Current : 20 mA
Manufacturer : Avago / Broadcom
Description : High Linearity Optocouplers 1 Ch 60mW 25mA